صفحه لمسی مایکروویو کار نمیکند؟

Rate this post

صفحه لمسی مایکروویو کار نمی کند ؟

کلید ممبران

اگر دکمه ها در صفحه لمسی مایکروویو کار نمی کنند، ممکن است ایراد از کلید ممبران باشد. این قسمت از کلید های الکتریکی لمسی نرم ساخته شده است که دو لایه پلاستیک میلار با پوشش های رسانا هستند که در اطراف با یکدیگر برخورد می کنند. وقتی شما در صفحه لمسی مایکروویو یک دکمه را فشار می دهید، دو سطح با هم برخورد می کنند و یک مدار الکتریکی را کامل می کنند که یک سیگنال به برد کنترل می فرستد. پوشش رسانا بر کلید ممبران به مرور زمان و در اثر استفاده فرسوده شده و نیاز به تعویض پیدا می کند. مایکروویو را از برق بکشید و بردنه خارجی آن را بردارید تا به کلید ممبران دسترسی پیدا کنید که معمولا به برد کنترل چسبیده است. کلید ممبران در اکثر مواقع توسط یک فلت نواری به برد کنترل متصل شده است. قبل از هر گونه تعمیر، این فلت را چک کنید. باید قبل از شروع تعمیرات، شماتیک الکتریکی دستگاه خود را چک کنید تا طرح ماتریس کلید ممبران خود را مشاهده کنید. برای تست کردن صفحه لمسی از مولتی متر استفاده کنید. با فشردن هر دکمه بر روی صفحه لمسی، مقدار کمی مقاومت در مولتی متر باید نشان داده شود.

برد کنترل

اگر شما نمی توانید عدد را وارد کنید اما صفحه نمایش روشن است، ممکن است مشکل از برد کنترل باشد. برد کنترل صفحه لمسی را با سیگنال های ولتاژ پایین تامین می کند. وقتی شما یک دکمه را روی صفحه لمسی می فشارید، برد کنترل به اجزای دیگر مایکروویو سیگنال می فرستد تا گرمایش را شروع کنند. اگر کلید ممبران درست عمل می کند و اتصال آن به برد کنترل مشکلی ندارد، ممکن است برد کنترل نیاز به تعویض داشته باشد. برق دستگاه را قطع کنید و بدنه خارجی آن را بردارید و برد کنترل را تعویض کنید.
موتور محرک مایکروویو

اگر صدای غیر طبیعی از میز چرخان مایکروویو شما شنیده می شود، ممکن است مشکل از موتور باشد. مایکرویو از یک کوپلر که توسط موتور حرکت می کند، برای چرخاندن سینی شیشه ای استفاده می کند. اگر موتور صدای ساییده شدن ایجاد می کند، باید تعویض شود. برای دست یابی به موتور، ابتدا مایکروویو را از برق بکشید. موتور معمولا در کف مایکروویو قرار دارد و توسط پیچ و سیم در جایش نگه داشته می شود.
لامپ مگنترون مایکروویو

اگر مایکروویو صدایی وزوزو مانند می دهد، ممکن است به این معنی باشد که مگنترون درست کار نمیکند. مگنترون بخشی از مدار ولتاژ بالا ست که در مایکروویو تولید حرارت می کند. برای دسترسی به مگنترون، ابتدا مایکروویو را از برق بکشید، سپس بدنه خارجی دستگاه را برداشته و خازن ولتاژ بالا را تخلیه کنید. مطمئن شوید که پیچ و مهره ها محکم بوده و دیود ولتاژ بالا درست کار می کند و اگر چنین بود، مگنترون باید تعویض شود.
کوپلر محرک

صدای غیرنرمال در مایکروویو ممکن است نشان دهنده این باشد که کوپلر محرک که نقش کمک به چرخیدن سینی شیشه ای را دارد، دچار مشکل می باشد. چه مایکروویو شما دارای سینی دایره ای یا مستطیلی باشد، سینی و غلتک را بردارید تا کوپلر را بررسی کنید. ممکن است در بعضی مدل ها نیاز باشد قبل از اینکه کوپلر را بررسی کنید، موتور را از کف مایکروویو بردارید. بیشتر کوپلر ها دهانه هایی D شکل دارند که توسط آن به شفت موتور وصل می شود. دهانه را از نظر شکسته یا فرسوده بودن که ممکن است باعث ایجاد صدا شود، بررسی کنید.

غلتک راهنما

اگر صدای غیر نرمالی از سینی چرخان مایکروویو شنیده می شود، ممکن است مشکل از غلتک راهنما باشد که به سینی چرخان کمک می کند بدون اصطکاک بچرخد. سینی را برداشته و غلتک را از نظر فرسودگی یا آسیب دیدگی بررسی کنید. اگر غلتک شکسته یا فرسوده شده بود، آن را تعویض کنید و چک کنید که درکجا به کوپلر می رسد تا مطمئن شوید که زمانی که مایکروویو در حال کار کردن است، غلتک در جایگاه خود قرار دارد. در بعضی مدل ها، صدای غیر طبیعی ممکن است از چرخ های غلتک راهنما باشد. ایزن چرخ ها را نیز چک کنید.
دیود ولتاژ بالا

اگر مایکروویو شما صدای وزوز بلند تولید می کرد، احتمالا مشکل از دیود ولتاژ بالا می باشد. این قسمت با خازن و مگنترون برای تولید حرارت کار می کند. قبل از شروع این تعمیر، مایگروویو را از برق بکشید، بدنه خارجی را بردارید و خازن ولتاژ بالا را تخلیه کنید تا دچار شوک الکتریکی نشوید. دیود را پیدا کنید و پیوستگی آن را با مولتی متر چک کنید. همچنین پیوستگی دیود را در خلاف جهت اولیه نیز چک کنید. قرائت مولتی متر باید در یکی از جهت ها پیوستگی را در دیود ولتاژ بالا نشان دهد. در غیر این صورت باید تعویض شود.
فن خنک کننده

ممکن است صدای غیرنرمالی که از مایکروویو می شنوید از فن نشات گرفته باشد. فن خنک کننده وقتی مایکروویو در حال کار است، مگنترون را خنک می کند و در داخل بدنه قرار دارد. برای دست یابی به آن، ابتدا دستگاه را از برق بکشید و بدنه خارجی آن را بردارید. پوشش فن را بردارید و هر گونه فرسودگی یا آسیب دیدگی را در تیغه های فن بررسی کنید. همچنین بررسی کنید که تیغه های فن در موقع چرخیدن به اشیا دیگر گیر نکنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi
باز کردن چت
رویال پارت سرویس تهران
نیاز به مشاوره وراهنمایی دارید؟
رویال پارت سرویس مرکز تخصصی قطعات وخدمات مایکروویو درایران